Návod: Látkové odličovacie tampóny. A prečo ich používať?

Šité odličovacie tampóny na tvár používam už viac ako 2 roky. Tie pôvodné už bohužiaľ doslúžili a samozrejme ako prvé ma napadlo: “Musím si kúpiť nové”. Našťastie napadla ma aj druhá myšlienka: “Nemusím, veď viem šiť” 🙂 A tak som sa do toho pustila.

V dnešnom článku vám ukážem jednoduchý postup ako si vlastné odličovacie tampóny ušiť. A nemusíte mať ani šijací stroj.

Kým začneme so šitím, chcem vám napísať prečo vám šité odličovacie tampóny odporúčam:

  • ušetríte peniaze. Moje odličovacie tampóny ma vyšli okolo 5 Eur a používala som ich približne 2 roky.

Ak ste detailistka pokojne si výšku ušetrenej sumy vypočítajte podľa svojej spotreby tých jednorázových. Náklady na pranie by som podľa svojich skúseností nerátala. Vždy ich vložím k inému prádlu. A sú také maličké, že žiadne miesto v práčke nezaberú.

  • pomôžete našej planéte. Jednorázové vatové tampóny sa nedajú recyklovať. Idú rovno do koša a rozkladať sa budú veľmi dlho.

Keď som si začala šiť tieto nové, uvažovala som čo s tými použitými spravím. Keď už som v tomto taká ekologická, len tak vyhodiť sa mi ich nechce. A potom ma to napadlo. Na odličovanie už špinavé a zničené sú, ale na odlakovanie nie. Takže za 2 roky môžem napísať článok o odlakovacích tampónoch 🙂

  • dobrý pocit. Ak si ich ušijete sama, dobrý pocit z vykonanej práce. Relax pri šití. A radosť ak ich ušijete viac a niekomu podarujete.

Ak sa vám šiť nechce, neviete, nemôžete… kúpte si ich od slovenskej tvorkyne, susedky, kamarátky a s dobrým pocitom podporíte slovenskú mini firmu.

  • použijete látku, ktorú by ste inak vyhodila. Ja som použila látku, ktorá mi zostala z iného šitia. A na spodnú stranu uterák, ktorý sa už začínal trhať.

Tak ak ste si ušetrenú sumu na začiatku článku začali počítať, pre mňa náklady na nové tampóny 0 Eur.

Ak vás napadlo, že na látkové tampóny budete musieť použiť viac odličovacieho mlieka aj tu mám pre vás odpoveď. Ja osobne odličovacie mlieko ani iný odličovací prostriedok nepoužívam.

Tampón namočím do vody a všetok make-up krásne zmyjem. Aj očné tiene, aj špirálu… Možno je to tým, že používam iba prírodnú kozmetiku. Alebo je to len zvyk. Ak nepoužívate vodeodolné prípravky, určite nebudete mať problém. Vyskúšajte.

Poďme šiť

Budeme potrebovať:

  • jemnú látku – ideálne tričkovinu. Pokojne použite staré tričko. Ak budete látku kupovať hľadajte úplet.
  • drsnejšiu látku – froté. U mňa je to uterák.
  • ilu a niť / šijací stroj.

Jemná strana je ideálna na odličovanie očí. Drsnejšia na zvyšok tváre. Krásne odstráni všetok make up aj nečistoty a zároveň má peelingový účinok.

Tvar tampónov na odličovanie je väčšinou kruh. Ja som zvolila štvorec pretože je pri ňom menej odpadovej látky. A štvorec sa šije ľahšie ako kruh.

Ako prvé si vystrihnite požadovaný tvar z obidvoch druhov látky. Moje vystrihnuté štvorce majú cm x cm.

Ručne alebo na šijacom stroji zošite 3 strany. Na štvrtej strane si nechajte asi 1,5 cm otvor na prevrátenie.

Otvor je ideálny v strede. Ak si ho necháte v rohu bude sa vám ťažšie zašívať. Šite aspoň 0,5 – 1 cm od okraja aby sa vám časom nerozpárali.

Rohy zastrihnite aby ste po obrátení dosiahli čo najkrajší tvar štvorca. Veľa látky v rohoch tvar deformuje.

Obráťte. Môžete si pomôcť ceruzkou, nožnicami… tým čo máte poruke.

Zahnite látku v otvore dovnútra, vyrovnajte a zašite. Ja celý tampón ešte vždy prešijem po okraji. Zašijem otvor a je pevnejší.

A hotovo. Môžete si ich ušiť koľko potrebujete a ešte aj do zásoby. Čím viac ich vyrobíte tým viac vám šitie pôjde od ruky.

Pozrite si aj video návod:

Verím, že sa vám môj návod aj vysvetlenie prečo je dobré látkové odličovacie tampóny používať páčilo.

Napíšte do komentára vaše skúsenosti alebo otázky.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.